DOLAR 31,0070 0.3%
EURO 33,5616 0.32%
ALTIN 2.023,030,56
BITCOIN %
Ankara
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

53 okunma

Proje okullarına keyfi atamalar uyarısı

ABONE OL
19 Haziran 2023 19:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KERİM UĞUR

Sınavla öğrenci alan proje okullarına öğretmen atama takvimi başlamasının ardından Anadolu Eğim Sendikası (AES) İzmir İl Temsilciliği, konuyla ilgili açıklama yaparak okullara keyfi atamalar yapılacağına dikkat çekerek yetkililere uyarılarda bulundu. AES İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, “Proje okullarını tekrar gözden geçirmeli, proje okulları yöneticilerinin ve öğretmenlerinin de liyakatli olanlar arasında Sınav yapılarak atanmalıdırlar” dedi.

AES İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın’ın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Proje okulları yöneticileri de diğer okulların yöneticileri gibi yazılı sınav sonrası atanması gerekmektedir. Proje okulları dışındaki okullarda yönetici olmak isteyenlerin Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’na girdikten sonra ilgili yönetmelik kapsamında görevlendirmelerinin yapılırken, proje okulları bu uygulamadan muaf tutuluyor.2014 yılında hayata geçirilen proje okulları yöneticileri neden sınavla alınmıyor. Proje okullarda görev yapan yöneticileri il milli eğitim müdürünün teklifi ile doğrudan bakanlık tarafından atanıyor. Bu atama şekli ehliyet ve liyakate uygun değildir. Hatta ilgili yönetmelikte ‘yönetici olarak görevlendirilecek olanlarda aranan özel şartları dahi taşımayanların proje okullarda yönetici olarak görev yapmaktadırlar. Proje okullarındaki yöneticilerin çok büyük bir kısmı belli bir sendika üyesidir. Yine bu okullarda görev yapan öğretmenler de o sendikaya üye olmaya zorlandığını zaten bilinen bir gerçektir. Bu okullara öğretmen ataması da büyük oranda okul müdürünün inisiyatifine bırakılmıştır. Yeni Milli Eğitim Bakanı sayın proje okullarını tekrar gözden geçirmeli, proje okulları yöneticilerinin ve öğretmenlerinin de liyakatli olanlar arasında Sınav yapılarak atanmalıdırlar

“NİTELİKLİ OKULLARI PROJE OKULUNA ÇEVİRDİLER”

Önceden Fen ve Anadolu liselerine öğretmen seçimi sınavla oluyordu. Daha sonra sınav kalktı. Bu nitelikli okulları ” Proje okulu” na çevirdiler ve öğretmen seçimini okul müdürünün inisiyatifine bırakarak belirlediler.  Okul müdürü istemediği öğretmene işten çıkarttı kendisine yakın görüş ve ideolojide olan öğretmenleri aldı. Atamalarda yer değiştirme kuralları hiçe sayılarak önceden merkezi yerlere normal şartlarda gelemeyen öğretmenlere de gün doğdu. Yer değiştirme takvimine tabi olmaksızın istediği merkezi okullara atandılar. Hatta canları sıkılınca bir dilekçe ile istifa edip proje dışındaki okullara rahatlıkla istedikleri zaman tayin isteyip başkalarının isteğe bağlı tayin isteyip hizmet puan üstünlüğüne göre atanabildiği boş kadroları atanma şansı elde ettiler. Atanmada fırsat eşitliği bozuldu. Nitelikli okullara liyakat hiçe sayılarak adamı olanların atandığı bir durum ortaya çıktı. Her ne kadar son değişiklikle görevlendirmeler bakanlıkça yapılacak olsa da kimlerin hangi kriterlere göre görevlendirileceği soru işareti. Bir diğer konu da çok sayıda İmam Hatip Lisesi’nin proje okulu kapsamına alınmış olması. “Neyin Projesi” Bu da ayrı bir tartışma konusu”

Kaynak: ANKA / Eğitim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş